Днес, на 27 май 2011 се очаква световната премиера на шестата професионална изява на Терънс Малик, ухажван от медиите режисьор на класически филми като Лошите земи, Райските дни и Тънка червена линия. Верен на себе си и собственото си светоусещане в Дървото на живота той разказва историята на едно обикновено американско семейство от Средния запад.
![]() |
Оригиналният плакат на Дървото на живота |
Импресионистичната лента проследява живота на най-възрастния син Джак (Шон Пен) от пълното с илюзии и мечти детство до зрелите му години в едно непознато за него общество – това на модерния съвременен свят. Новата среда генерира множество въпроси, на които той се опитва да намери отговори. В един момент се оказва, че най-сериозните от тях са тези, които са свързани със смисъла на живота, неизбежно поставящи под въпрос съществуването на вярата. Въображението на режисьора ни води през сблъсъци с бруталната природа до елегантните духовни форми не на само на собствения ни жизнен път като индивиди и семейства, но и на живота въобще.
Филмът определено е философски, наситен с идилични преживявания и моменти подобни на тези, които повечето от нас са скътали в съзнанието си за цял живот. Освен носталгията по отминалото детство филмът разкрива и характерните за времето семейни отношения. Типичната патриархалност, която звучи доста архаично в наши дни, е изведена на преден план. Съответно и доминиращата роля на бащата (Брад Пит) е силно акцентирана. Чувството за неудовлетвореност и неопределена вина кара героя на Шон Пен перманентно да се чувства несигурен като изгубена душа в многообразието съвременния свят, търсещ непрестанно помирение с баща си както и отговорите на зададените от самия него философски въпроси...
![]() |
Джак (Шон Пен) |
Не можем да отминем безстрастно и факта, че след приключването на фестивала в Кан именно този филм отнесе вкъщи Златна палма, присъдена му от журито в нощта на изненадите, оглавявано не от кой да е, а от самия Робърт де Ниро. Но дори това да не се беше случило филмът на Малик с участието на звезди като Брад Пит и Шон Пен съвсем естествено провокира любопитството на зрителя подобно на необичайния мозаечен плакат, интерпретиращ разнообразни фрагменти от живота на героите включващи даже и един истински... динозавър, въпреки че явно става въпрос за история доста по-различна от Джурасик парк. Несъмнено интересът към Дървото на живота бе допълнително засилен и от оскъдните сведения и новини, съпътстващи създаването му в една среда на изкуствено предизвикана „секретност”. Дано да си е заслужавало!
Петър Чернев
Петър Чернев
Няма коментари:
Публикуване на коментар