"Маймуната не се интересува от Браунови частици, златни звезди, олимпийски медали или докторати по философия. За човека тези неща са по-ценни от цял един кораб, натоварен с банани. Това ни прави доста тъпи по маймунските стандарти."

Чарлз Уайтхед

четвъртък, 1 май 2014 г.

ДОМАШНИЯТ ОФИС - ЕРЕС ИЛИ БЪДЕЩЕ

Не е тайна, че у дома предпочитат да работят хора семейни, преимуществено с малки деца. По този начин те могат да съчетават успешно времето необходимо за работа с това за типично домашните се задължения.

Да работи вкъщи за един е недостижима мечта, а за други самата реалност. Например в Щатите и Западна Европа домашният офис е нещо съвсем обикновено и популярно. И въпреки че повечето хора виждат в тази форма на работа само преимущества, за начинаещите специалисти със сигурност не се явява много привлекателна.


Но какво да кажем за младите сътрудници и тези, които току-що са завършили образованието си?

При наскоро направени изследвания се доказа, че след младите кариеристи идеята за домашен офис няма много привърженици. За тях най–важно е укрепването на позициите в компанията и максимално бързото издигане по стълбата на успеха.

За тази цел заздравяването на личните отношения и запознанства, майсторските интриги, навременната информация за откриващите се престижни вакантни места са от жизнено значение. Така наречената офисна дипломация играе голяма роля в развитието на съвременните кариери. В кафето, в ресторанта на компанията и на чашка в бара има толкова интензивен обмен на информация, че работещия у дома сътрудник почти винаги последен узнава за откриването на някое топло място с привлекателно възнаграждение, което – като по правило – е вече заето.

Конкретните задачи и невъзможността да прикриват собствените си провали зад удобния чадър на екипната работа кара кариеристите, да отбягват домашния офис. Подобно на политиците те обичат аудиторията, както и екипа от колеги, в който – ако са достатъчно ловки –  лесно могат да изпъкнат за нечия чужда сметка, да прикрият личната си некадърност или страха от персоналното вземане на важни решения. Най-много обичат да очароват началниците си, като използват всякакви средства за постигане на поставените цели.

Въпреки това и работата вкъщи има и ред преимущества. От една страна сътрудникът икономисва средства за транспорт и време, необходимо на всеки да отида на работа. Работният график се прави по негово усмотрение, когато му е удобно. Освен това зад бюрото вкъщи времето се използва по-ефективно. В големите фирми е доказано, че около 16 процента от работещите често сърфират безгрижно в нета или използват служебния телефон за разговори предимно от личен характер. В домашния офис тези проблеми се решават от само себе си.

От друга страна след като позволява на сътрудниците си да работят вкъщи работодателят икономисва средства за оборудване на работните места, енергия и т.н. Освен това след като предоставя на своите подчинени относителна свобода началникът увеличава чувството им за отговорност чрез възлагането на конкретни задачи в приемливи, но строго определени срокове, проверявайки тяхната лоялност. 

В заключение бихме могли да кажем, че домашният офис е предимно за хора, които искат да се развиват преди всичко професионално и обичат истински работата си. Те не се страхуват да се обвържат със срокове и отговорности, защото знаят какво могат и как да го постигнат. Креативни хора, ценящи преди всичко творческата свобода.


Всичко това им помага по-леко да преодоляват трудности като намирането на подходяща работа, проблеми с личната техника, която са принудени сами да си купуват и поддържат. И въпреки че работата от дома не може винаги и напълно да замени тази в офиса тя става все по популярна, като предлага доста алтернативни и гъвкави решения.

Жоро Нончев

Няма коментари:

Публикуване на коментар